Fundacja Go Healthy Girl
Są takie inicjatywy obok których nie można przejść obojętnie. Wspieranie akcji dla kobiet jest dla nas równie ważne jak promowanie odpowiedzialnej mody i holistycznego podejścia do życia. Zapraszamy do rozmowy z założycielką fundacji Go Healthy Girl.
Z Karoliną poznałyśmy się przy okazji pracy nad naszą marką. Wiele rozmawiałyśmy o tym jak powinnyśmy się komunikować, aby móc przekazać to na czym najbardziej nam zależy. Na ochronie przyrody, zrównoważonym rozwoju i wspieraniu kobiet. Dziś porozmawiamy o projekcie Karoliny, a dokładnie o kampanii Go Healthy Girl, która wspiera i edukuje kobiety.
Natalia: Dlaczego zdecydowałaś się założyć fundację i co było najtrudniejsze?
Karolina: Z wykształcenia jestem prawnikiem, na studiach dużo czasu spędzałam w NGO, bardzo lubiłam atmosferę która panowała podczas wspólnego rozwiązywania problemów. Gdy zaczęłam pracę w reklamie jednym z elementów, który musiałam opanować był CSR. Poznałam znaczenie społecznej odpowiedzialności od strony biznesu, co było wyjątkowo kreatywnym doświadczeniem. Mając na uwadze mój background, 3 lata temu podjęłam decyzje, że chce stworzyć coś swojego, swój własny społeczny start – up. W 2017 roku okazało się, że wirus HPV spowodował u mnie dysplazję komórkową, a w konsekwencji zabieg ginekologiczny stało się jasne w czym w głównej mierze Fundacja będzie się zajmować.
Natalia: Czym dokładnie zajmuje się fundacja?
Karolina: W ramach działań fundacji od 2018 roku prowadzimy kampanię społeczną Go Healthy Girl. W ramach, której edukujemy kobiety z zakresu zdrowia intymnego m.in. wirus HPV, rak szyjki macicy, rak piersi, badania ginekologiczne, ale też nietrzymanie moczu, endometrioza, ból podczas stosunku czy szeroko pojęta seksualność. Punkt kulminacyjny Naszych spotkań jest jesienią, wówczas to intensywnie spotykamy się z polkami na darmowych wykładach edukacyjnych, rozmowach przy kawie by pogadać o Naszym zdrowiu intymnym.
Natalia: Dlaczego to jest tak dla Ciebie ważny temat?
Karolina: Tak, jak wspominałam mam wirusa HPV w czynnej postaci, tzn. że pomimo zabiegu konizacji nadal jestem w pod kontrolą lekarza. Co pół roku wykonuję cytologię i badanie kolposkopem by mieć pewność, że w nie rozwijają się u mnie komórki rakowe powodujące raka szyjki macicy. Wiem, jak ważna jest profilaktyka i jak ważne jest przeświadczenie, o tym że nikt nie zadba o mnie lepiej niż ja sama. Dlatego uczę młode kobiety kultury #selfcare i wraz z prelegentami dzielę się potrzebną i rzetelną wiedzą. Walczę z stereotypami „badania raz na 3 lata” w obecnej rzeczywistości to stanowczo za mało.
Natalia: Kim są specjaliści w fundacji i czy trudno było Ci namówić te osoby do współpracy?
Karolina: Nasi specjaliści są najlepszymi dostępnymi praktykami w Krakowie, prowadzą od kilku lat własną praktykę, pracują w szpitalach, edukują. Jedyną barierą między nami jest czas. Angażują się w akcję, tak by nie nadużyć zaufania swoich pacjentów. Dlatego, okres kampanii staramy wykorzystać się zawsze w 100%.. Nasz zespół ma niesamowity głód dzielenia się wiedzą, która często nie jest powszechnie dostępna np. temat mięśni dna miednicy (MDM). Sama szerzej spotkałam się z tym zagadnieniem dopiero budując kampanię.
Natalia: Do kogo skierowana jest kampania edukacyjna Go Healthy Girl? Kim są kobiety które korzystają z Waszej pomocy?
Karolina: Nasza kampania skierowana jest do wszystkich kobiet. Nasz #shecare podczas trwania Go Healthy Girl zachęca wszystkie kobiety, bez względu na wiek i wykształcenie do dzielenia się aktywnościami związanymi z dbaniem o swoje zdrowie tj. czekasz na poczekalni u ginekologa – oznacz się i poinformuj innych, że dbasz o siebie i że jest to dla Ciebie bardzo ważne. Podczas kampanii chcemy stworzyć nową # różową rzeczywistość. Chcemy poprzez Nasze otwarte wykłady zachęcić do zmiany podejścia do zdrowia intymnego. Naszym zdaniem chodzenie do ginekologa to nie przymus, a wykonanie cytologii to nie wyrok to naturalne czynności które powinnyśmy wykonywać z taką determinacją jak chodzenie na siłownię.
Natalia: Jak reagują kobiety, które przychodzą na spotkania i wykłady?
Karolina: Tego obawiałyśmy się najbardziej – jaka będzie reakcja i angaż Uczestniczek spotkań. Tematy zdrowia intymnego, sexu, przyjemności są nadal tematami tabu. Nie wiedziałyśmy czy Uczestniczki spotkań będą chciały się dzielić z Nami swoimi intymnymi problemami. Jednak każde organizowane spotkanie przesuwało granice rozmów i pytań coraz dalej i dalej. Niektóre spotkania w zeszłym roku kończyliśmy po 22.00, co w Naszym odczuciu daję podstawę by myśleć ,że jesteśmy potrzebni. Dlatego, chociażby w tym roku wykład z seksuologiem zostanie rozbudowany o nowe zagadnienia, tak by zaspokoić ciekawość tych Pań, które były otwarte na rozmowy o swoich potrzebach seksualnych.
Natalia: Jak można zapisać się na wykład, gdzie można znaleść informacje o spotkaniach?
Karolina: Na wszystkie spotkania z zespołem GHG obowiązują zapisy poprzez portal evenea.pl tam, też można pobrać darmowy bilet dla siebie i koleżanki. Wszystkie terminy wykładów będą podane na Naszej stronie www.gohealthygirl.com oraz FB @GHGkrk.
Natalia: Czy są jakieś inne kampanie w Polsce, które również poruszają tak szeroko temat seksualności i dbania o siebie?
Karolina: Jedną z najbardziej popularnych jest #sexdpl Ani Rubik, wykłady odbywające się w Warszawie oraz książka o seksualności stanowią podstawę do rozmów o potrzebnych zmianach w edukacji seksulanej, a właściwie jej braku już na poziomie wczesnoszkolnym – w tym zakresie jest ogromnie dużo do zrobienia. Seksualność, cielesność nie powinny być tematem tabu i powinniśmy dbać o to by mądrze na ten temat rozmawiać w przestrzeni publicznej, bo to w szczególności ona ma wpływ na kształtowanie postaw młodego pokolenia.
Natalia: Co jest Twoim największym marzeniem?
Karolina: Pracujemy przez cały rok 2019 na to, by móc spotykać się i dawać w wielu przypadkach wsparcie nie tylko podczas jesiennych wykładów. Chciałabym bardzo stworzyć różową przychodnię Go Healthy Girl, gdzie zawsze będzie można spotkać specjalistę z którym będziemy mogły porozmawiać przy kawie o swoich problemach intymnych, poczytać książkę o seksie, wziąć udział w warsztatach. Ta poczekania stała się punktem wyjścia Naszej dla Naszych nowych zdjęć w pewnym sensie poczekalnia ze zdjęć jest moim marzeniem.
Natalia: Poczekalnia wygląda pięknie. Życzę Wam aby spełniły się wszystkie marzenia. Zapraszamy wszystkie kobiety do wspierania inicjatywy i udziału w kampanii. Dziękuję Ci za rozmowę.
Z Karoliną Ochałą rozmawiała Natalia Nykiel.
Więcej informacji o kampanii znajdziesz tutaj: www.gohealthygirl.com oraz na Facebooku: @GHGkrk.
Modelka na zdjęciu na na sobie legginsy i top Venice Yoga Star.